Vášeň pre pohyb, vášeň pre Pilates
Je dobré si uvedomiť, že metóda Pilates nie je cvičením pre dobu, ktorú strávite prevádzaním cvikov.
Pilates je cvičenie s holistickým (celostným) prístupom nielen k telu, ale aj k celému človeku. Učíte sa svoje telo vnímať, poznať, nachádzať súvislosti v jeho fungovaní. Učíte sa svoje telo ovládať, správne a efektívne využívať, získavať nad ním kontrolu. Učíte sa nezaťažovať svoje telo nevhodne alebo zbytočne.
Toto všetko vedie k zodpovednému prístupu k zaobchádzaniu s telom a nakoniec i s celou svojou bytosťou.
Pilates – čo to je?
- Pilates cvičením sa svaly posilňujú a zároveň aj naťahujú. Týmto nadobúdajú svaly správny tvar a zachovávajú si svoju funkciu.
- Zlepšuje chybné držanie tela.
- Pravidelným cvičením sa trénuje ovládanie rozsahu pohybu, či už väčšieho alebo menšieho. Rozsah pohybu je viditeľný už po niekoľkých cvičeniach.
- Počas cvičenia je celé telo posilňované rovnomerne, čím sa pracuje na odstránení svalovej nerovnováhy. Nedochádza tak k nadmernému posilňovaniu iba vybraných svalových skupín.
- Pružný svalový systém je základom správneho používania svalov a vedie k efektívnemu pohybu.
- Koordinácia spolu s koncentráciou vytvárajú ucelený systém, čo spôsobuje lepšie vykonanie pohybu. To sa prenáša do každodenného života a životných situácií.
- Rehabilitácia prijala Pilates medzi svoje liečebné metodiky, pretože Pilates je metóda založená na správnosti dýchania, aktivovaní hlbokého brušného svalstva a dáva dôraz na správne prevedené pohyby, ktorých základom je správne držanie tela. Zásada správneho držania tela bola u J.H Pilatesa na prvom mieste.
Po cvičení Pilates je TELO povzbudené a MYSEĽ prečistená
Pilates – kto to je?
Joseph Hubertus Pilates sa narodil 9.12.1883 v Dusseldorfe v Nemecku. Ako malý chlapec trpel rôznymi chorobami. Tie mu nedovoľovali zúčastniť sa akýchkoľvek fyzických cvičení.
Presvedčený prekonať svoju slabú fyzickú kondíciu, sa rozhodol posilniť svoje telo a dostať sa do maximálnej fyzickej kondície. Mladý Pilates študoval telo a stal sa zručný vo viacerých športoch. Po dovŕšení svojich štrnástich rokov bol Pilates v takej dobrej forme, že bol schopný pracovať ako model pre anatomickú tabuľku.
V čase vypuknutia I. svetovej vojny bol Pilates na turné v Anglicku s nemeckým boxerom. Pre jeho národnosť bol uväznený ako zajatec v tábore v Lancaster. Toto bol čas, kedy Pilates urobil ohľadom svojho cvičenia asi najviac.
Začal trénovať väzňov, aby im zlepšil fyzickú kondíciu. Boli to prvé kroky, kedy Pilates začal vymýšľať rôzne cvičebné pomôcky. Začal používať pružiny z postele, ktoré pripevnil na stenu nad posteľ, ktoré neskôr slúžili na precvičovanie tela v ľahu. Tento svoj vynález neskôr nazval Reformer.
Po vojne pokračoval so svojím fitness programom v Nemecku. Neskôr emigroval do USA. V meste New York si založil štúdio a jeho cvičenie bolo známe hlavne medzi tanečníkmi a baletkami.
Pilates zomrel v roku 1967 vo veku 83 rokov po požiari v jeho štúdiu. V dnešnej dobe existuje päť Pilatesových žiakov, ktorí šíria jeho posolstvo. Vďaka nim je dnes jeho metóda známa na celom svete, zdokonaľuje sa a využíva ju čoraz viac ľudí.
Po desiatich cvičeniach rozdiel cítite, po ďalších desiatich ho vidíte a po tridsiatich máte nové telo.
Joseph Hubertus Pilates